A 21 Emmy-díjra jelölt Mildred Pierce az HBO-n!
Szeptember 5-én hétfőn, dupla résszel indul az HBO saját gyártású minisorozata, a Mildred Pierce a magyar HBO-n. A 21 Emmy-díjra jelölt, az Oscar-díjas Kate Winslet főszereplésével, James M. Cain klasszikus regényéből készült minisorozat egy középosztálybeli, egyedülálló anyát mutat be, aki a gazdasági világválság idején próbálja rendbe hozni a maga és családja életét.
A 21 Emmy-díjra jelölt Mildred Pierce mindenekelőtt egy erős, karakteres nő története, akit elhagyott a férje, és így próbál meg a maga és gyermekei számára új életet teremteni – mindezt a harmincas évek Los Angelesében, a gazdasági világválság idején. Az ötrészes minisorozat egy, a maga korában egyedülállóan független nő bensőséges portréját rajzolja meg, aki érthetetlen odaadással viselkedik idősebb lánya, az elkényeztetett és telhetetlen Veda iránt, miközben exférje, Bert Pierce mellett a szenvedélyes pólójátékos Monty Beragon is megjelenik az életében.
A minisorozat A postás mindig kétszer csenget írója, James M. Cain1941-es regényéből készült, amelyből 1945-ben már született egy filmváltozat a magyar származású Kertész Mihály rendezésében: a címszerepet akkor Joan Crawford játszotta, akinek az alakítás Oscar-díjat is hozott. A történet klasszikus volta ellenére ma is érvényes és időszerű, aminek a pár éve kirobbant gazdasági válság ad aktualitást. Amikor Mildredet elhagyja a férje egy másik nőért, az asszony kénytelen maga gondoskodni saját és két gyermeke megélhetéséről: legyőzi büszkeségét és idősebb lánya megvetését, és pincérnői munkát vállal, majd elhatározza, hogy saját éttermet nyit – közben beleszeret egy Monty Beragon nevű, elbűvölő és gazdag semmittevőbe, akivel a kapcsolata végül tragédiába torkollik. Mildred később arra ösztönzi lányát, Vedát, hogy valósítsa meg a sikerről és a társadalmi felemelkedésről szőtt álmait, de a lány fellengzős viselkedése miatt viszonyuk igen viharossá válik, ami veszélyt jelent Mildred vállalkozására is. Mégis, az évek során Mildred a sok fájdalom közepette is mindig megtalálja magában a folytatáshoz szükséges erőt.
A rendező szemével
A történethez a gazdasági világválság Amerikája szolgáltatja a hátteret, de korántsem abban a megvilágításban jelenik meg, amelyben megszokhattuk: „A Mildred Pierce a gazdasági világválság idején játszódik, de itt nem a porviharok és a kenyérért való sorban állás van a középpontban. A válságnak azt az aspektusát tárja fel a történet, amely a középosztály helyzetére hatott – a középosztály büszkeségének és helyzetének kérdései ezek: harc, először azért, hogy az ember visszaszerezze a pozícióját, majd azért, hogy kemény munka és találékonyság révén megerősítse magát. Ez nagyon hasonlít a jelenlegi gazdasági válságban megélt küzdelmeinkhez, ahhoz, ami a féktelen fogyasztás időszaka után köszöntött ránk” – fogalmaz a minisorozat rendezője, Todd Haynes, aki a négyszeres Oscar-jelölt Távol a mennyországtól mellett olyan filmeket készített korábban, mint az I’m Not There - Bob Dylan életei vagy a Bálványrock - Velvet Goldmine.
Haynes először 2008 végén, barátja, a forgatókönyvíró és regényíróJonathan Raymond ajánlására olvasta el James M. Cain regényét. A könyv annak idején új irányt jelentett az elismert szerző munkásságában, akinek korábbi alkotásai – például A postás mindig kétszer csenget vagy a Gyilkos vagyok – kemény bűnügyi drámák voltak, a film noir műfajának remek alapanyagai. A Mildred Pierce cselekményében azonban nincs gyilkosság vagy más bűncselekmény, különlegesen hitelesen ábrázolja viszont az ambiciózus, a munka világában sikeres nőt, és – a kort meghazudtoló merészséggel és őszinteséggel – kitér annak szexuális életére is.
Haynes számára úgy tűnt, hogy a jelenkor visszatükrözi a korabeli Mildred nehéz sorsát, ami meggyőzte arról, hogy a történet a mai nézőkre is hatással lehet. Az eredeti filmet már főiskolás korában látta, de szerette volna a könyvet egy új nézőpontból megközelíteni, száműzve fejéből Joan Crawford ikonikus képét. „Amikor elkezdtem olvasni a könyvet, valamilyen oknál fogva Kate Winsletet képzeltem hozzá. Korábban nem dolgoztam és nem is találkoztam Kate-tel, de mégsem tudtam kiverni a fejemből, miközben a könyvet olvastam. Ösztönösen úgy éreztem, és szinte nyilvánvalónak találtam, hogy ő az egyetlen színésznő, akit el tudok képzelni ebben a szerepben. Kate lett számunkra a hajtóerő, míg Jon Raymonddal a forgatókönyvet írtuk, és kezdtük sorozattá átdolgozni a darabot” – emlékszik vissza a rendező.
A szereposztásról
Kate Winsletet végül Haynes rendezőként szerzett hírneve és kiszámíthatatlansága vonzotta a projektbe. „Todd egyfajta rejtély. Képes mindent folyamatosan a feje tetejére állítani, mindig valami mást csinálni, folyamatosan meglepni a közönséget, és kockázatot vállalni. Úgy éreztem, hogy a munkához való hozzáállása és döntései megegyeznek azzal, ahogyan én is szeretek dolgozni: megragadni a lehetőségeket, és újszerűen gondolkozni a dolgokról” – mondja A felolvasóért Oscarral jutalmazott (és a díjra még ötször jelölt) Winslet, aki – a Futottak még… című HBO-sorozattól eltekintve – utoljára a kilencvenes évek elején vállalt tévés munkát.
Gyakorlatilag az egész minisorozat az ő karakterére épül, tekintve, hogy szinte minden jelenetben megjelenik, és a 280 oldalas forgatókönyvben csupán egy féloldalas párbeszédben nem szerepel a karaktere. A színésznő éppen ezért viccesnek tartja a minisorozat meghatározást: „Nincs ebben semmi mini: azt hiszem, ez sokkal-sokkal nehezebb volt, mint bármelyik filmes projektem a Titanic óta. Olyan volt, mint két és fél filmet megcsinálni tizenhat hét alatt. Óriási kihívás volt, ugyanakkor nagyszerű csapatmunka is, és nagy sikerélményt jelentett, köszönhetően a kiváló színészeknek és a csodálatos, remekül működő stábnak” – mondja.
Winslethez csatlakozott többek között Brían F. O'Byrne, aki Mildred nőcsábász férjét, Bert Pierce-t játssza: a színészt a Frozen című darabért a színpadi Oscarnak számító Tony-díjjal jutalmaztak, egyébként pedig olyan filmekben láthatta a közönség, mint a Mielőtt az ördög rád talál vagy a Millió dolláros bébi.
Őt szinte elsőre kiválasztotta a rendező, a megfelelő Monty Beragon megtalálása azonban korántsem volt ennyire könnyű: olyan színészre volt szükség, aki „a lendületes csábításnak és egy icipici kopottságnak a tökéletes kombinációját tudja hozni” – fogalmaz Todd Haynes. A szerepet végül Guy Pearce (A király beszéde, A bombák földjén, Szigorúan bizalmas, Priscilla - A sivatag királynőjének kalandjai)kapta meg, akiről a rendező így vélekedik: „Guy Pearce megszerzése fegyvertény volt, a kémia közte és Kate között csodálatosan működött. Guy Pearce egy az egyben megtestesíti Monty Beragont. Nem tudom, hogyan csinálja, de hihetetlenül izgalmas volt látni, ahogyan Montyvá alakul, ahogy megszületik a velejéig arisztokrata viselkedés és beszédmód. Gyönyörű ellenenergiát jelentett Mildreddel szemben, aki középosztálybeli neveltetést kapott, és mindazt képviseli, amit ez jelent.”
A történetben központi szerepet játszik Veda is: őt az HBO True Blood - Inni és élni hagyni című sorozatában is látott Evan Rachel Woodalakítja, aki rengeteget gyakorolt annak érdekében, hogy hiteles operaénekesnek tűnjön. Kiválasztását így magyarázza Haynes: „Evan Rachel Wood mindnyájunkat elkápráztatott azzal, ahogyan karakterét minden tekintetben tökéletesen hihetővé tudta tenni. Az eredmény annyira lenyűgöző, hogy szinte félelmetes így utólag belegondolni, mi lett volna, ha nem Evan játssza Vedát.”
Szinkronhangok
Kate Winslet / Mildred Pierce - Major Melinda
Guy Pearce / Monty Beragon - Széles Tamás
Brían F. O'Byrne / Bert Pierce - Fazekas István
Evan Rachel Wood / Veda Pierce - Pekár Adrienn
Melissa Leo / Lucy Gessler - Borbás Gabi
James LeGros / Wally Burgan - Kerekes József
Mare Winningham / Ida Corwin - Vándor Éva
Magyar szöveg: Paár Judit, szinkronrendező: Orosz Ildikó
Az alkotókról
A stábot erősíti Haynes bejáratott operatőre, Ed Lachman, aki már aTávol a mennyországtól és az I’m Not There - Bob Dylan életei című produkciókban is együtt dolgozott a rendezővel. A minisorozat különleges látványvilágáért Mark Friedberg felel – aki szintén közreműködött a Távol a mennyországtól elkészítésében –, ő kapta azt a feladatot, hogy az 1930-as évek Los Angelesének poros valóságát megteremtse a New York állambeli forgatási helyszíneken. Szerencséjére a produkció egyik munkatársa, John Spady talált Long Islanden egy különleges, tíz háztömbből álló negyedet, amely pontosan ezt a hangulatot őrzi – kollégáinak már csak egy teherautónyi kaktuszfélét, pálmát és narancsfát kellett áthordaniuk Floridából, hogy a Los Angelesre jellemző növényvilágot is hozzáadják a képhez.
Az ötrészes Mildred Pierce szeptember 5-én dupla epizóddal debütál az HBO-n, majd az újabb részek hétfő esténként 21:20-tól láthatók a csatornán. A minisorozat az HBO GO és az HBO On Demand kínálatában is megtalálható.
Forrás: HBO Press room - http://www.hbo.hu/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése